Kabel-tv distributørene vant nylig et viktig slag i Kabeltvistnemnda. Bakgrunnen for tvisten er uenighet om størrelsen på det vederlag kabel-tv distributørene plikter å betale TV 2 for å gjøre kanalens sendinger tilgjengelig for kabel-tv kundene. Nemnda konkluderte med at priskravet til TV2 er urimelig og derfor ikke kan legges til grunn. I stedet ble vederlaget fastsatt til det nivået kabel-tv distributørene selv mente var rimelig.
Norske kabel-tv distributører betaler vederlag til TV2 for å distribuere kanalens innhold til kabel-tv-kundene. Dette til tross for at TV2 er en formidlingspliktig kanal som kabel-tv distributørene plikter å formidle. I perioden fra 2006 til 2009 satte TV2 Gruppen opp prisen overfor kabel-tv distributørene med 1 539% (fra NOK 0,53 til NOK 8,70 per abonnent per måned). Samlet sett utgjorde dette en prisøkning på over NOK 100 mill. bare for 2009. TV2 begrunnet prisøkningen med at operatører av andre distribusjonsplattformer som f.eks. DTH, DTT og IPTV betaler en langt høyere pris enn kabel-tv distributørene, og at prisen som kabel-tv-distributørene betaler derfor ikke reflekterer en riktig markedspris. Videre ble det vist til at økt brukerbetaling er nødvendig på grunn av fallende reklameinntekter og at TV2 er en svært populær kanal. Kabel-tv selskapene Get AS (tidl. UPC), Canal Digital Kabel-TV AS og enkelte av medlemmene i organisasjonen Kabel Norge mente prisøkningen var urimelig ut i fra et markedshensyn og at økningen dessuten mangler nødvendig opphavsrettslig forankring.
TV2 Gruppen brakte saken inn for Kabeltvistnemnda for avgjørelse høsten 2008. Nemnda fattet nylig vedtak i saken og konkluderte med at prisene som TV2 har krevd er urimelige og derfor ikke kan legges til grunn. Det ble bl.a. lagt vekt på at ingen opphavsrettslige relevante forhold kan begrunne prisøkningen, at populariteten til TV2 ikke har økt siden 2006 og at nemnda ved fastsettelsen av et opphavsrettslig vederlag "ikke uten videre kan sammenlikne direkte med andre distribusjonsplattformer". Vederlaget ble deretter fastsatt i samsvar med distributørenes påstand, som tok utgangspunkt i prisen for 2006 med KPI-regulering for 2007, 2008 og 2009.
Nemndsavgjørelsen er viktig og prinsipiell i forhold til sentrale opphavsrettslige spørsmål om distribusjon av fjernsynssendinger, og for kabel-tv distributørene er seieren dessuten viktig for deres infrastrukturinvesteringer. Distributørene vant frem i en liknende nemndssak mot rettighetshaverorganisasjonen Norwaco tidligere i år.
For mer informasjon, kontakt partner/advokat Helge Olav Bergan - h.bergan@haavind.no / 90 78 91 62. Bergan representerte og prosederte sakene for kabel-tv-selskapet Get AS.